Κινδύνεψε...αλλά στο τέλος νίκησε! (gallery)

Έπειτα από ένα αμφίρροπο και με ανατροπές παιχνίδι ο ΑΓΣΙ πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος Παίδων της ΕΣΚΑΒΔΕ επικρατώντας με 58-49 επί της ΑΛΦΑ '93 από το Αγρίνιο.

Ο ΑΓΣΙ χρειάστηκε να ιδρώσει και να καλύψει μια διαφορά 11 πόντων στην επανάληψη (15-26 στο ημίχρονο) για να πάρει τη νίκη στον νοκ άουτ προημιτελικό του πρωταθλήματος Παίδων που διεξήχθη στο ΕΑΝΚΙ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΓΣΙ προηγήθηκε με διαφορά 11 πόντων (15-4), αλλά από κει και μετά η ομάδα του Αγρινίου έκανε ένα τρομερό σερί 22-0 βασιζόμενη στον έλεγχο των ριμπάουντ και εκμεταλλευόμενη την αστοχία της γιαννιώτικης ομάδας. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με 15-26 υπέρ των φιλοξενούμενων. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ο ΑΓΣΙ δε σημείωσε ούτε πόντο στο 2ο δεκάλαπτο (0-16)

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΓΣΙ μπήκε με αποφασιστικότητα και έτοιμος να γυρίσει το παιχνίδι. Η ομάδα του Χρήστου Μπέγκα έβγαλε ενέργεια και με πιεστική άμυνα από το κέντρο του γηπέδου έκανε ένα δικό της σερί 13-0, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ, τελειώνοντας το 3ο δεκάλεπτο με 43-37. Στο 4ο δεκάλεπτο κατάφερε και συντήρησε τη διαφορά στο σκορ χωρίς να απειληθεί μέχρι το τέλος του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 15-10, 0-16, 28-11, 15-12

ΑΓΣΙ (Μπέγκας): Βάσσης 10, Τσιμιχοδήμος, Τζουβάρας 14(1), Παγούνας, Πρέζιος, Βαγγέλης, Παπανικολάου 20, Κωστόπουλος 3(1), Κασόλας, Βίλλης, Τσίγκας 3, Δίβαρης 8
ΑΛΦΑ '93 (Καραπιπέρης): Τσέλιος 9, Χρήστου 2, Ρήγας, Παπαχρήστος 14(2), Λυμπέρης, Τακαβίτογλου 7, Βαζούκης 4, Καραπιπέρης 2, Βασιλείου, Παπαχρήστος, Καρράς 8, Τασιολάμπρος 3(1)