Εύκολα ο Θρύλος

Την ένατη νίκη του πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου η ομάδα του Θρύλου Ιωαννίνων που επιβλήθηκε στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α' Εσκαβδέ της ομάδας του Φαίακα με σκορ 71-51. Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η ομάδα των Ιωαννίνων έδειξε ποιος είναι το αφεντικό, αφού κατάφερε να προηγηθεί με 12-0 στο 7' τελειώνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 15 πόντους διαφορά 23-8, χάρις στο πολύ πιεστικό zone press που εφάρμοσε στα 4/4 του γηπέδου και με καλό ποσοστό στα σουτ τριών πόντων.

Στην δεύτερη περίοδο όμως είδαμε ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι...ο Φαίακας με άμυνα ζώνης και έχοντας υπομονή στην επίθεσή του έκανε ένα επιμέρους 20-7 και έφερε την διαφορά στους 2 πόντους 30-28 στο 29' ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι. Το ημίχρονο έκλεισε με 35-28 ύστερα από 2 εύστοχες βολές του Κοντοκωστόπουλο και ένα τρίποντο του Μπούνα. Στην επανάληψη, ο Θρύλος ανέβασε στροφές έγινε πιο πιεστικός στην άμυνα και κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά ακόμα και στους 21 πόντους στο 35' 62-41 τελειώνοντας έτσι την υπόθεση νίκη. Από τους νικητές, οι οποίοι βάζουν πλώρη πλέον για την δεύτερη θέση, Καραγιάννης με 15 Παπούδος με 13 και Μπούνας με 10 οι κορυφαίοι. Στην αντίπερα όχθη ο Φαίακας χωρίς τον Παγκράτη στάθηκε αξιοπρεπώς μέχρι τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου αλλά στο τέλος έμεινε από δυνάμεις.

Δεκάλεπτα: 23-8, 35-28, 52-41, 71-51.

ΘΡΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ: Ντρίτσος 6(1), Παπούδος 13(1), Καραγιάννης 15(1), Μπούνας 10(2), Κοντοίλος 7(1), Σιόντης, Κονταξής 6, Σπύρου 6, Σταύρου, Γιώτης 8(2).

Κ.Ε. ΦΑΙΑΚΑΣ: Στεργίου Λ. 3(1), Κοκαβέσι, Λάρσον, Τσουρέκας 13(2), Σούκερας, Μαρλάς, Στεργίου Σ. 3(1), Κάντας 8, Περούλης 18, Μαγκανάς 6(1), Ντζουβάρας, Αγάθος.