Θρυλική νίκη

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής η ομάδα του Θρύλου επικρατώντας στο τοπικό ντέρμπι του IBC με σκορ 69-56. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με το IBC να μπαίνει δυναμικά και να χτίζει με την πιεστική του άμυνα μία διαφορά 5 πόντων 18-13 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο Θρύλος εφαρμόζοντας μία άμυνα ζώνης 3-2 άλλαξε άρδην την ροή της αναμέτρησης και κατάφερε να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια με σκορ 33-29 έχοντας παράλληλα σε πολύ καλή επιθετική ημέρα τους Σκόρδο (21) και Καραγιάννη (15) αντίστοιχα. Ίδιο μοτίβο και στην επανάληψη με τον IBC να προσπαθεί κυρίως με σουτ τριών πόντων να γυρίσει στο παιχνίδι όμως η αστοχία του έξω από την γραμμή των 6,75 (8/26 τρίποντα) σε συνδυασμό με το καθαρό μυαλό που επέδειξαν οι παίκτες του Σπύρου Μπεζεβέγκη σε κρίσιμες στιγμές του παιχνιδιού έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Θρύλου. Αυτή ήταν η 8η νίκη στα τελευταία 9 ματς για την ομάδα του Θρύλου που πλέον με 6 αγωνιστικές να απομένουν ελπίζει βάσιμα στην είσοδό της στα play off. Στην αντίπερα όχθη ο IBC παρά την κακή του εμφάνιση κρατάει ακόμα την τύχη στα χέρια του καθώς με νίκη στο ντέρμπι με τον συμπολίτη Σπάρτακο σε 2 αγωνιστικές κλειδώνει την 2η θέση που οδηγεί στα play off.

Διαιτησία: Μίγδος, Γαληνάς

Δεκάλεπτα: 18-13, 11-20, 11-18, 16-18

IBC (Σ. Βλάχος): Μάνος, Ματσάγγας 2, Κρικώνης 3, Χαντέλης 15(3), Κακατσίδης, Σιντόρης, Λύγδας, Μάλλιος 4, Μακρής 6, Κρανής, Τσιρώνης 19(4), Δάσκαλος 7(1)

ΘΡΥΛΟΣ (Σ. Μπεζεβέκης): Ντρίτσος 8(2), Παπούδος 5, Κραγιάννης 15(1). Μπούνας 4, Σκόρδος 21(1), Κοντοκωστόπουλος 6, Σπύρου 2, Κονταξής 3, Γιώτης 5(1)