Εύκολο απόγευμα για τον ΘΡΥΛΟ στην Παραμυθιά

Σε ένα αρκετά δυνατό και γρήγορο από πλευράς ρυθμού παιχνίδι, ο Θρύλος επικράτησε σχετικά εύκολα της Παραμυθιάς 57-72, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄Εσκαβδε.

Άν και η Παραμυθιά ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς προηγούμενη με 9-2 στο πρώτο 3λεπτο, στην συνέχεια ο θρύλος με πιεστικό zone press σε όλο το γήπεδο κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (17-17) με το τέλος του δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Σπύρου Μπεζεβέγκη συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και στο δεύτερο δεκάλεπτο πήραν όχι μόνο την πρωτοπορία στο σκορ αλλά και μια διαφορά 14 πόντων με το τέλος του ημιχρόνου (28-42).Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στο ίδιο μοτίβο με την Παραμυθιά να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά ο Θρύλος εκμεταλευόμενος την εξαιρετική ευστοχία των παιχτών του από την γραμμή των τριων πόντων, κατάφερε να αυξήσει και άλλο την υπερ του διαφορά (40-58) με το τέλος της τρίτης περιόδου. Ενα ξέσπασμα της Παραμυθιάς στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου δεν ήταν αρκετό, καθώς ο Θρύλος συνεχίζοντας να βρίσκει σκορ τόσο από τους αιφνιδιασμούς στο ανοιχτό γήπεδο, όσο και από την ευστοχία στα τρίποντα (9 στο ματς σε αντιδιαστολή με τα 2 μόνο της Παραμυθιάς) κατάφερε να αντέξει την πίεση και να πάρει την νίκη με το τελικό 57-72. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Θρύλου έφτασε στην τρίτη θέση με 24 βαθμούς και περιμένει στραβοπάτημα του IBC την Κυριακή με τον Σπάρτακο για να έχει ελπίδες για τα play off. Στον αντίποδα η ομάδα της Θεσπρωτίας ήδη κάνει σχέδια για τα play out αφού βρίσκεται στην τελευταία θέση με 16 βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα 17-17, 11-25, 12-16, 17-14 και τελικό σκόρ 57-72

Σκόρερ και συμμετοχές : Μπάμπος 14, Αθανασίου 13, Τάχιας 10, Μπάλλας 6, Κουμαριανός 6, Χόβολος 5, Λατσός 3, Πάκος 2, Τσίπης, Ανδρέου, Παππάς, Τζιατζιάς.