Νικητής ο Θρύλος στο ντέρμπι

Ο Θρύλος Ιωαννίνων ήταν ο μεγάλος νικητής του γιαννιώτικου ντέρμπι, καθώς επιβλήθηκε του συμπολίτη ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 57-55, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ. Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε νευρικά με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται αρκετά άστοχες στις προσπάθειές τους με αποτέλεσμα το σκορ να κυμανθεί σε χαμηλά επίπεδα (12-12 πρώτο δεκάλεπτο).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, ο ΠΑΣ με υπομονή και καλή άμυνα, έχοντας σε εκπληκτική μέρα τον Θεοχάρους (13 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο) έχτισε μια διαφορά 10 πόντων 15-25 στο 18'. Σε εκείνο το σημείο ο Θρύλος αντέδρασε, με ένα μικρό ξέσπασμα και με συνεχόμενους πόντους του Σκόρδου μείωσε στους 2 (23-25) με την λήξη του πρώτου μέρους.

Ίδιο μοτίβο και στην επανάληψη με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν η μία από την άλλη. Ο Θρύλος όμως, έχοντας σε εκπληκτική μέρα τον Σκόρδο (24 πόντοι) και δείχνοντας καθαρό μυαλό στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις κατάφερε να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη, που τον κρατάει ζωντανό στο κυνήγι των play-off.

Με την λήξη της αναμέτρησης, υπήρξε ένταση μεταξύ των ανθρώπων και των δύο ομάδων, αλλά με την παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων, τα πνεύματα ηρέμησαν.

Που κρίθηκε το ματς: Καθοριστική η άμυνα zone press που επέλεξε να παίξει η ομάδα του Θρύλου στο τελευταίο δεκάλεπτο, αναγκάζοντας τους παίκτες του ΠΑΣ να κάνουν αρκετά λάθη, δύο από τα οποία έγιναν μετά το 38' και ο Θρύλος τα μετέτρεψε σε αντίστοιχα καλάθια.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 23-25, 40-42, 57-55

Διαιτητές: Κληματάς-Καννής

Θρύλος Ιωαννίνων (Μπεζεβέγκης): Ντρίτσος 17(2), Παππούδος 2, Καραγιάννης 6, Μπούνας, Σκόρδος 24, Κοντοκωστόπουλος, Κονταξής, Γιώτης 6(2), Σπύρου 2, Σταύρου

ΠΑΣ Γιάννινα (Παπανικολάου): Ντούσκος 6(2), Σπυρίκος, Γιωτάκης, Καρκαντέλος Σ., Συνοδινός 7, Μάντζιος 8, Καρκαντέλος Β. 5(1), Θεοχάρους 25, Μπιλανάκης 2, Μαρούγκας 2