Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο Θρύλος Ιωαννίνων επικράτησε με σκορ 69-50 του Αίαντα Άρτας, ολοκληρώνοντας έτσι με νίκη τις υποχρεώσεις του στην φετινή Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ, τερματίζοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Την ήττα από τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας με σκορ 56-54 γνώρισε το Σάββατο ο Θρύλος Ιωαννίνων στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ. Η ομάδα των Ιωαννίνων κατέβηκε στο γήπεδο με πολλές απουσίες στην Ηγουμενίτσα για την συγκεκριμένη αναμέτρηση (Σκόρδος, Μπούνας, Νικόπουλος). Χαρακτηριστικό είναι ότι στην αποστολή υπήρχαν μόλις 7 παίκτες.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκεια, με τους παίκτες του Θρύλου να παρουσιάζονται νωχελικοί και αρκετά άστοχοι από την περιφέρεια με αποτέλεσμα το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήξει στην ομάδα της Θεσπρωτίας.

Που κρίθηκε το ματς: Στην απουσία κινήτρου και έλλειψη πάθους από πλευράς Θρύλου, αφού η δεύτερη θέση που οδηγούσε στα playoff είχε λίγο έως πολύ χαθεί. Οι παίκτες του Θρύλου δεν έβγαλαν την απαιτούμενη ενέργεια στο παρκέ και σε συνδυασμό με την αστοχία έξω από την γραμμή των 6,75 ήρθε η 6η ήττα στο πρωτάθλημα.

Περισσότερα σε λίγο...

Ο Κερκυραικός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ καθώς επιβλήθηκε του Θρύλου Ιωαννίνων με 73-71. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο ο Κερκυραικός ήταν μπροστα στο σκορ με διψήφια διαφορά την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (38-28).

Ο Θρύλος Ιωαννίνων ήταν ο μεγάλος νικητής του γιαννιώτικου ντέρμπι, καθώς επιβλήθηκε του συμπολίτη ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 57-55, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ. Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε νευρικά με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται αρκετά άστοχες στις προσπάθειές τους με αποτέλεσμα το σκορ να κυμανθεί σε χαμηλά επίπεδα (12-12 πρώτο δεκάλεπτο).