Αυλαία με ήττα για Σπάρτακο

Ο Σπάρτακος ολοκλήρωσε με ήττα τις υποχρεώσεις του για το πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ στην Κέρκυρα, χάνοντας με 82-72 από τον τοπικό Κερκυραϊκό, σε ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση που στιγματίστηκε από την αποβολή των 2 προπονητών στο 3ο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Κερκυραϊκού μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και απέκτησε προβάδισμα 7 πόντων στο ημίχρονο (22-15). Ο Σπάρτακος ισορρόπησε στη συνέχεια το ματς, με τον αντίπαλό του όμως να κρατά τη διαφορά στο σκορ.

Το τρίτο δεκάλεπτο στιγματίστηκε από τις πολλές διαμαρτυρίες των δύο πάγκων προς τους διαιτητές, με τους "άρχοντες" του αγώνα να αποβάλλουν τους δύο προπονητές των ομάδων. Η γιαννιώτικη ομάδα έχασε τον Λαμπρόπουλο με 5 φάουλ και παράλληλα πολλές λύσεις κάτω από το καλάθι, χωρίς να μπορέσει να απειλήσει έξω από τη ρακέτα, με τους γηπεδούχους να κρατούν ως το τέλος τη διαφορά που απέκτησαν στο 1ο ημίχρονο.

Που κρίθηκε το ματς: Στο νωθρό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι, ενώ η αποβολή του Λαμπρόπουλου ανάγκασε τον Σπάρτακο να ψάξει λύσεις από την περιφέρεια που όμως δε βρήκε.

Δεκάλεπτα: 22-15, 21-20, 17-18, 22-19

Διαιτητές: Θώμος, Παγιατάκης

Κερκυραϊκός (Γεωργίου): Γογγάκης 11, Θεόδοτος 4, Καραγιάννης, Μέτσο 3(1), Ντελής, Γεωργακόπουλος 6, Άνθης 2, Ίσσαρης 21(2), Κουλαξής 2, Σταμέλος, Νεδέλκος 26(1), Γραμμένος 7(1)

Σπάρτακος (Θώμος): Τάσσος 7, Κορδάς 8(2), Κοίλιας, Ζήσης 20(3), Λαμπρόπουλος 11(1), Κολιγιώτης 3, Φυραρίδης 16(2), Νυφαντής 2, Καλλής 5