Ήττα για τον ΠΑΣ

Την ήττα γνώρισε το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό γυμναστήριο της Λιμνοπούλας η ομάδα του ΠΑΣ από τον Κερκυραικό με σκορ 49-53 στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με τους Κερκυραίους να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα 4 πόντων με την λήξη του δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αφλογιστία των παικτών του ΠΑΣ (μόλις 5 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο) έφερε τους Κερκυραίους στο +9 με την λήξη του ημιχρόνου (19-28). Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του ΠΑΣ αντέδρασε και μείωσε χάρις στην καλή άμυνα σε 27-32 στο 27' και 32-35 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η τελευταία περίοδος βρήκε την ομάδα της Κέρκυρας να αυξάνει την διαφορά στο +9 με γκολ φάουλ του Θεοδότου και τρίποντο του Ίσσαρη, και ενώ όλα έδειχναν πως είχαν τελειώσει ήρθαν 3 απανωτά τρίποντα των παικτών του ΠΑΣ με Ντούσκο Μαρούγκα και Μπιλανάκη για να φέρουν το ματς στους 2 (49-51) στο 39'.  Τελικά, το παιχνίδι οδηγήθηκε στις βολές όπου ο Ίσσαρης με 2/2 διαμόρφωσε το τελικό 49-53. Αυτή ήταν η 7η νίκη για την ομάδα της Κέρκυρας που φιγουράρει πλέον στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 21 βαθμούς έχοντας για κορυφαίους τον Ίσσαρη με 22(3) και τον Νελδέκο με 14. Από την άλλη για την ομάδα του ΠΑΣ κορυφαίος ήταν ο Ντούσκος με 18(5). Αυτή ήταν η  δεύτερη διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα για τους Γιαννιώτες που πλέον βρίσκονται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα ισόβαθμοι με τον Αίαντα Άρτας έχοντας από 19 βαθμούς.

Tα δεκάλεπτα:14-18, 19-28, 32-35, 49-53.

Διαιτησία: Ζιώγας-Λειβαδίτης

ΠΑΣ Γιάννινα: Ντούσκος 18(5), Σπυρίκος, Νταφόπουλος, Καραγιώργος, Συνοδινός 6(1), Καρκαντέλλος 6, Γιωτάκης,Μπιλανάκης 5(1), Μαρούγκας 5(1),Μάντζιος 9.

Κερκυραϊκός: Καραγιάννης, Θεοδότος 9(1), Γραμμένος, Γογγάκης 5, Γεωργακόπουλος, Κουλαξής 2,Ισσάρης 22(3), Μπάρκας 1, Νεδέλκος 14.