Ματς φωτιά και νίκη στο τέλος για IBC

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δίλεπτο, το IBC πήρε μία μεγάλη νίκη με 70-65 επί του Σπάρτακου για τα playoff της ΕΣΚΑΒΔΕ και χρειάζεται πλέον μία ακόμα απέναντι στον ίδιο αντίπαλο για να οριστικοποιήσει την  άνοδο στην Γ’ Εθνική.

Ο Σπάρτακος ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι χτίζοντας γρήγορα μια μικρή διαφορά 6 πόντων  με την ομάδα του Σταύρου Βλάχου να αντιδρά και την πρώτη περίοδο  να κλείνει σε απόλυτη ισορροπία (20-20). Στη δεύτερη περίοδο ο Σπάρτακος φάνηκε πιο έτοιμος. Σφίγγοντας την άμυνά του και βρίσκοντας λύσεις από τους Λαμπρόπουλο και Ζήση, η ομάδα του Θώμου άρχισε σταδιακά να χτίζει μια μικρή διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 8 πόντους, για να οδηγηθούμε στην ανάπαυλα με το σκορ 36-40 υπέρ του Σπάρτακου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την ομάδα του ΙΒC να βγάζει αρχικά περισσότερη ενέργεια και να καταφέρνει χάρη, κυρίως, στους Κρικώνη και Δάσκαλο να ισορροπήσει το ματς και να κλείσει την περίοδο με +4 (59-55). Στην τέταρτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με άμυνες που τσάκιζαν κόκκαλα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το τελευταίο δίλεπτο, κάπου εκεί ο Σπάρτακος κόλλησε επιθετικά δεν βρήκε τις λύσεις που θα έπρεπε και έτσι το IBC πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη που τον φέρνει πολύ κοντά στην Γ' Εθνική κατηγορία.

Για το IBC κορυφαίοι ήταν οι Κρικώνης και Δάσκαλος από 22 και 20 αντίστοιχα, ενώ από τους ηττημένους που την Κυριακή αντιμετωπίζουν εντός έδρας την ΓΕΑ, Λαμπρόπουλος και Ζήσης πέτυχαν από 17 και 16 αντίστοιχα.

Που κρίθηκε η αναμέτρηση: Στην άμυνα του IBC σε όλο το δεύτερο ημίχρονο όπου δέχτηκε συνολικά 25 πόντους και στις λύσεις που δεν βρήκε ο Σπάρτακος επιθετικά, ειδικά στο τελευταίο δίλεπτο, καθώς  εκτός του Ζήση και του Λαμπρόπουλου δεν υπήρχε άλλος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων.

Δεκάλεπτα: 20-20, 16-20, 23-15, 11-10

Διαιτητές: Μαντήλας-Αναγνωστόπουλος

IBC (Βλάχος): Κωστούλας, Ματσάγγας 11, Κρικώνης 22, Χαντέλης, Κακατσίδης 2, Λύγδας, Πατραμάνης, Μάλλιος 2, Μακρής, Κρανής 5, Τσιρώνης 8(2), Δάσκαλος 20(2)

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Θώμος): Τάσσος 4, Κόρδας 9(3), Μάστορας 2, Ζήσης 16(2), Λαμπρόπουλος 17(1), Κολιγιώτης 7, Κάικας 5(1), Νυφαντής 2, Μαυρογιάννης, Καλλής, Κοσμάς 5(1), Κούργιας