Με μάτι που γυαλίζει

Το IBC ήταν ο μεγάλος νικητής στο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής των playoff της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ, καθώς επικράτησε της Βόνιτσας με σκορ 86-75, διατηρώντας την 2η θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους γηπεδούχους οι οποίοι προηγήθηκαν με 22-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, το σκηνικό άλλαξε καθώς η Βόνιτσα χτυπώντας κάτω από τα καλάθια με τον Θειακό και τον Κοντογιάννη, μείωσε την διαφορά και πέρασε με τρίποντο του Σολδάτου μπροστά με 41-40 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη όμως το IBC με πολύ πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο, ανάγκασε τους φιλοξενούμενους σε βιαστικές επιλογές με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει σε διψήφια επίπεδα με το τέλος του δεκαλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σταύρου Βλάχου διαχειρίστηκαν άριστα το αποτέλεσμα με την διαφορά να μένει σε ασφαλή επίπεδα σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο με το τελικό σκορ να πιστοποιεί την ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Από τους νικητές 5 παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Δάσκαλος, Τσιρώνης, Ματσάγκας, Χαντέλης, Μάλλιος) δείγμα του πλουραλισμού και των πολλών λύσεων στην επίθεση.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη του IBC στα playoffs, με την γιαννιώτικη ομάδα να θέλει νίκη ή ήττα με λιγότερο από 3 πόντους από την ΓΕΑ στην τελευταία αγωνιστική του μίνι πρωταθλήματος, για να καταλάβει την 2η θέση που μπορεί υπό προϋποθέσεις να οδηγήσει στην άνοδο. Το IBC αναμένει και την απόφαση της οργανωτικής επιτροπής της ΕΣΚΑΒΔΕ, που θα συνεδριάσει εντός της εβδομάδας σχετικά με τις καταγγελίες ενατίον της ομάδας των Ιπποτών Κέρκυρας που αποκάλυψε το ioanninabasket.gr.

Που κρίθηκε η αναμέτρηση: Στο μεγαλύτερο rotation που είχε η ομάδα του Σταύρου Βλάχου, καθώς και στο πιεστικό zone press που εφάρμοσε στις αρχές του 3ου δεκαλέτπου που είχε ως αποτέλεσμα να οδηγήσει τον αντίπαλο σε λάθη και βεβιασμένες επιλογές.

Διαιτητές: Μαντήλας-Ντάφλος

Δεκάλεπτα: 22-16, 17-24, 24-14, 23-21

IBC (Βλάχος): Κωστούλας, Ματσάγκας 11(1), Κρικώνης 8, Χαντέλης 12(1) Λύγδας, Μάνος, Μάλλιος 14, Μακρής 5, Κρανής, Τσιρώνης 14, Δάσκαλος 18(2)

Βόνιτσα (Ζαβιτσάνος): Κακιούζης 6, Κοντογιάννης 13, Πέρλης 4, Γεωργάκης 9(1), Σολδάτος 21(2), Μπαλαμάρτης 2, Θειακός 20(1)