Ασταμάτητο το IBC!

Tο IBC κατάφερε και έκαμψε την αντίσταση της ΓΕΑ πετυχαίνοντας μια τεράστια νίκη με 66-63 για την 3η αγωνιστική των playoff της ΕΣΚΑΒΔΕ στο κατάμεστο κλειστό της Λιμνοπούλας και βρίσκεται στη 2η θέση της σχετικής βαθμολογίας, μία νίκη πίσω από την αήττητη Κέρκυρα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους αγρινιώτες που πήραν ένα προβάδισμα 7 πόντων (7-14) στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η ομάδα του Σταύρου Βλάχου αντέδρασε, αρχικά ισοφάρισε σε 14-14 και κάνοντας το καλύτερο φετινό της δεκάλεπτο με απίστευτη άμυνα και τρομερή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση κάνει ένα επιμέρους 28-12 και πηγαίνει στα αποδυτήρια με +16 (42-26).

Στην τρίτη περίοδο και οι δύο ομάδες είχαν μικρή παραγωγικότητα με την γιαννιώτικη ομάδα όμως να κρατάει σε διψήφια επίπεδα την διαφορά. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως, η ΓΕΑ αντέδρασε με πιεστική άμυνα και με μεγάλα τρίποντα έφτασε την διαφορά στον πόντο (62-61) στο 39', το παιχνίδι οδηγήθηκε στην ρουλέτα των βολών με τους παίκτες του IBC να αποδεικνύονται ψύχραιμοι και να παίρνουν την μεγάλη αυτή νίκη που τους βάζει για τα καλά στην διεκδίκηση της ανόδου στην Γ' Εθνική.

Για τους νικητές ο Μάλλιος ήταν ο κορυφαίος με 16 πόντους και με μεγάλη συνεισφορά σε άμυνα και ριμπάουντ, ενώ Κρανής και Τσιρώνης πρόσθεσαν από 13 και 10 αντίστοιχα. Από την ομάδα του Αγρινίου κορυφαίος ήταν ο Σταυρόπουλος με 12 και ακολούθησε ο Σταμουλάκης με 11.

Που κρίθηκε το ματς: Στην άμυνα του IBC σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και ειδικά στην εξουδετέρωση του Γεωργούλα που είναι ο κινητήριος μοχλός αυτής της ομάδας.

Δεκάλεπτα:14-14 28-12 11-12 13-25

Διαιτητές: Λεκατσάς-Τσίγας

IBC (Βλάχος): Μάνος, Ματσάγγας 9, Κρικώνης, Χαντέλης 5, Κακατσίδης 2, Λύγδας, Πατραμάνης, Μάλλιος 16, Μακρής 6, Κράνης 13(3), Δάσκαλος 5(1), Τσιρώνης 10(2)

Γ.Ε.Αγρινίου (Σταμάτης): Γυφτάκης 7(1), Τάγκας 8, Λιόκαυτος, Σταμουλάκης 11(3), Σταμούλης 10(2), Δάρλας 3(1), Σταυρόπουλος 12, Ρέντζιος, Τσώλος, Γεωργούλας 8, Τασόπουλος 4, Βούλγαρης