Ξέσπασε στον Αίαντα

Στον Αίαντα Άρτας ξέσπασε η ομάδα του IBC μετά την ήττα από τον Θρύλο, καθώς επικράτησε στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄Εσκαβδέ με σκορ 84-56. Οι παίκτες του Σταύρου Βλάχου μπήκαν από το ξεκίνημα δυνατά στο ματς, προηγήθηκαν με 25-15 με το τέλος της πρώτης περιόδου και σταδιακά ανέβαζαν στροφές φτάνοντας την διαφορά στο +19 47-28 με το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι δραματικά γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στον προπονητή του IBC να δοκιμάσει όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεσή του. Χαρακτηριστικό γεγονός μάλιστα ήταν ότι σκόραραν και οι 12 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν. Αυτή ήταν η 11η νίκη για την ομάδα του IBC, που την κρατάει μόνη στην δεύτερη θέση με 23 βαθμούς 2 περισσότερους από τον συμπολίτη Σπάρτακο (που συγκρούονται την επόμενη αγωνιστική) και τον Θρύλο. Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Άρτας παρέμεινε στην 6η θέση με 18 βαθμούς και θέλει ακόμα 1 νίκη στις επόμενες 5 αγωνιστικές για να κλειδώσει την παραμονή.

Δεκάλεπτα: 15-25, 13-22, 14-17, 14-20

Διαιτησία: Μίγδος- Ζέρβας

IBC (Σ. Βλάχος): Κωστούλας 2, Ματσάγγας 13(1), Κρικώνης 14, Χαντέλης 8, Κακατσίδης 8(1), Σιντόρης 4, Μάνος 8(1), Μάλλιος 9(1), Λύγδας 1, Γούλας 5, Τσιρώνης 9, Δάσκαλος 3(1)