Αγκαλιά με τα play off το IBC

Το IBC ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ, καθώς επιβλήθηκε του συμπολίτη Σπάρτακου με σκορ 69-63.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλύτερα για τον Σπάρτακο, μπαίνοντας πιο δυνατά στην αναμέτρηση κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 16-9. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το IBC αντέδρασε, με πιεστική άμυνα και υπομονή στην επίθεση πέρασε μπροστά στο σκορ με 29-28 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη το IBC συνέχισε να χτίζει μια διαφορά ασφαλείας που έφτασε και στους 11 πόντους, χάρις σε έναν εκπληκτικό Ματσάγκα που σταμάτησε στους 21 πόντους. Ο Σπάρτακος όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, με αντεπίθεση διαρκείας και με τον Ζήση καυτό έξω από την γραμμή των 6,75 έφερε το ματς στον πόντο 2 λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο η ομάδα του Σταύρου Βλάχου έδειξε χαρακτήρα και πήρε την νίκη με 69-63, μια νίκη που την φέρνει μια ανάσα από τα play off.

Δεκάλεπτα: 9-16, 20-12, 17-12, 23-23

Διαιτησία: Ντάγκας-Κληματάς

IBC (Σ. Βλάχος): Κωστούλας, Ματσάγγας 21(1) , Κρικώνης 10, Χαντέλης 5(1), Κακατσίδης, Λύγδας, Μάνος 2, Μάλλιος 10, Μακρής, Κρανής 10(3), Τσιρώνης 5(1), Δάσκαλος 6(1)

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Δ. Θώμος): Τάσσος 11(2), Μάστορας 6, Ζήσης 25(3), Λαμπρόπουλος 19, Κολιγιώτης 1, Φυραρίδης, Στεργιόπουλος, Πόθος 2, Νυφαντής 1, Χερουβείμ, Κοσμάς