Νίκη των Μολοσσών στο ντέρμπι...πρώτος και αήττητος ο ΑΓΣΙ(Β)

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι εξελίχθηκε την Κυριακή το μεσημέρι μεταξύ του Αίαντα Περιβλέπτου και των Μολοσσών, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με 67-63 για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ' ΕΣΚΑΒΔΕ.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου όπου οι Μολοσσοί με καλή άμυνα ξέφυγαν και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 21-30. Στην επανάληψη ο Αίας αντέδρασε και με καλές επιλογές στην επίθεση και καλή άμυνα πλησίασε και με τρίποντο του Φυραρίδη έκανε το 52-51 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Χαρίτου από τους Μολοσσούς κέρδισε φάουλ 5'' πριν τη λήξη της αναμέτρησης  και με μια εύστοχη βολή έκανε το 52-52.Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση όπου η ομάδα του Καρβούνη με σωστές επιθέσεις και εκμεταλλευόμενη τις άστοχες βολές του Αίαντα πήρε το ροζ φύλλο με 67-63 και κατοχύρωσε τη δεύτερη θέση στον όμιλο. Για τους νικητές ο Λώλης ήταν ο κορυφαίος με 18, ενώ για την ομάδα του Αίαντα ο Σίνδρος με 19.

Δεκάλεπτα: 16-15, 05-15, 19-13,12-09, 11-15(Παρ)

Διαιτητές: Δημητρακάς-Βίνης

Αίας Περιβλεπτου (Ντιναλέξης): Σινδρος 19, Φυραριδης 15 (5), Γιωτοπουλος 9, Αθανασίου 8, Ζώνιος 6 (1), Παππάς 4, Σιουμάλας 1, Ντόνας 1, Δεμερτζίδης, Βλάχος

Μολοσσοι (Καρβούνης): Χαρίτου 11(2),Σχίζας 11,Γρηγοριάδης 14(2),Λώλης 18(1), Πέτσης 5(1), Παπαδημητρίου 3(1),Σιώζος 4, Γκέρατς 1, Γείτονας,Στραγάλης

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας ο ΑΓΣΙ(Β) επιβλήθηκε του Ποσειδώνα Παξών με σκορ 57-49 και παρέμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή του ομίλου της Γ' ΕΣΚΑΒΔΕ. Η ομάδα του Αυγερινού είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης χωρίς όμως να πατήσει το γκάζι. Κορυφαίος για τους νικητές ο Καννής με 22 και ακολούθησε ο Γκουντουβάς με 20.

Δεκάλεπτα: 13-11, 21-11, 12-11, 11-16

Διαιτητές: Λειβαδίτης-Αθανασίου

AΓΣI(Β) (Αυγερινός): Oικονόμου 1, Γκουντουβας 20, Kαρασλανίδης, Xαρίτος, Kαννής 22, Kοτσαβασίλογλου, Στάμος, Στέφος, Aνθόπουλος 2, Tσίγκας 10, Παπιγκιώτης 2

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΠAΞΩΝ (Αραβαντινός): Mακρής 3, Kαββαδάς 4, Δημητρίου 12, Xρυσικόπουλος 4, Mακρής 7, Aρβανιτάκης 4, Kουλούρης AN.8, Kουλούρης AP. 7