Προελαύνει ο ΑΓΣΙ(Β) - απρόσμενη ήττα για Αίαντα

Με μία νίκη για ΑΓΣΙ(Β) και μία ήττα για Αίαντα Περιβλέπτου συνεχίστηκε η 9η αγωνιστική της Γ' ΕΣΚΑΒΔΕ το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, στο άλλο παιχνίδι η ομάδα του Ποσειδώνα Παξών δεν κατέβηκε να αγωνιστεί και το παιχνίδι κατοχυρώθηκε υπέρ των Μολοσσών με 20-0.

Νίκη που του εξασφαλίζει κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό στην άνοδο στην Β' ΕΣΚΑΒΔΕ πέτυχε το μεσημέρι του Σαββάτου η ομάδα του ΑΓΣΙ(Β) καθώς στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ' ΕΣΚΑΒΔΕ επιβλήθηκε εκτός έδρας στο Καναλάκι της τοπικής ομάδας με 58-65. Πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, καθώς ο χρόνος μοιράστηκε σε όλους τους παίκτες, η γιαννιώτικη ομάδα συνέχισε την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα δείχνοντας ότι πολύ δύσκολα θα χάσει την άνοδο πλέον. Κορυφαίος για τους νικητές ο Τζίμας με 28 πόντους.

Δεκάλεπτα: 11-24, 16-11, 12-13, 19-17

Διαιτητές: Κωνής-Γρούμπας

ΑΕ Καναλακίου(Β) (Τζομάκας): Ράπτης 9(3), Γκιώζης 16(4), Τρόκας, Τάτσης 5(1), Σταύρου 2, Γεώργας 2, Πολύζος 3, Σουμπασάι 3(1), Φούρκης, Ευθυμίου 8(2), Κολιούσης 10, Νηφόρος

ΑΓΣΙ(Β) (Αυγερινός): Γκουντουβάς 7, Ανθόπουλος, Πριόβολος, Τζίμας 28(2), Οικονόμου, Χαρίτος 2, Μπρέχας, Καρασίμος 14, Μασαλάς 2, Τσίγκας 12

Ήττα σοκ γνώρισε η ομάδα του Αίαντα Περιβλέπτου στην Πάργα από την τοπική ομάδα με σκορ 52-49 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ' ΕΣΚΑΒΔΕ. Η ομάδα της Κόνιτσας ενώ ήλεγχε την αναμέτρηση στην τέταρτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 6 πόντους, ένα μπλακ αουτ στα κρίσιμα λεπτά και συνεχόμενα λάθη έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Κορυφαίοι για την γιαννιώτικη ομάδα οι Γιωτόπουλος και Φυραρίδης που πέτυχαν από 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-11, 13-13, 10-14, 16-11

Διαιτητές: Κούρτης-Σταμάτη

ΑΟ Πάργας (Κοκόρης): Καρβούνης 20, Τσοβίλης 10, Τάσσης 10, Αντωνίου 12

Αίας Περιβλέπτου: (Ντιναλέξης): Γιωτόπουλος 15, Φυραρίδης 15, Δεμερτίδης 12, Παππάς 6, Αθανασίου 1