Το πανόραμα της 3ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Εργασιακού

Ολοκληρώθηκε και η 3η Αγωνιστική του 2ου Εργασιακού Πρωταθλήματος με οκτώ αγώνες, οι περισσότεροι εκ των οποίων (5) έγιναν στο Μέτσοβο. Για άλλο ένα Σαββατοκύριακο είδαμε καλό μπάσκετ, δυνατές μονομαχίες και υψηλά σκορ, αλλά και ένα ακόμη μάτς που κρίθηκε στην παράταση.

Οριστικοποιήθηκαν οι τέσσερις ομάδες που πήραν την πρώτη θέση στους ομίλους τους (Δωδώνη, Μηχανικοί, ΔΣΙ-Νομικά Επαγγέλματα, Αστυνομικοί) και η επόμενη αγωνιστική θα είναι κρίσιμη για τις θέσεις πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Το ξεκίνημα έγινε με τον αγώνα Πίνδος-Εστίαση. Η Εστίαση είχε πιο πολύ ανάγκη τη νίκη, καθώς πιθανή ήττα την έβαζε σε μπελάδες για την πρόκριση. Το ματς πήγαινε πόντο πόντο, αλλά στο χρονικό σημείο όπου το σκορ ήταν ισοπαλία 77-77, η Πίνδος έχασε δύο συνεχόμενες βολές και με ένα μικρό σερί η Εστίαση πήρε τη νίκη.

Την επόμενη μέρα (Κυριακή), ο αγώνας Αστυνομικοί-ΙΙΕΚ Δέλτα είχε από την αρχή ως φαβορί την ομάδα των Αστυνομικών, κάτι που επιβεβαιώθηκε και από την εξέλιξη του αγώνα. Οι Αστυνομικοί περιόρισαν τα περιφερειακά ατού των ΙΙΕΚ Δέλτα, πέρασαν την μπάλα μέσα στο καλάθι και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Το ματς Εκπαιδευτικοί-Επαγγελματίες Υγείας ήταν πολύ κρίσιμο για τη συνέχεια και των δύο ομάδων στον Δ' Όμιλο. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό, καθώς οι Επαγγελματίες Υγείας κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά 6 πόντων και να την διατηρήσουν μέχρι τέλους. Χαρακτηριστικό του ματς ότι οι 58 από τους 61 πόντους των 'γιατρών' προήλθαν από παίκτες στις θέσεις 4 & 5.

Στο ΔΣΙ-Νομικά Επαγγέλματα-Οικονομολόγοι φάνηκε πως η ομάδα των Δικηγόρων είχε καθαρίσει το ματς λίγο πριν τελειώσει το 4ο δεκάλεπτο έχοντας προηγηθεί με 9 πόντους διαφορά (62-53), αλλά οι Οικονομολόγοι με τρομερή αντεπίθεση κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 67-67 και είχαν και την τελευταία επίθεση, στην οποία έβγαλαν ελεύθερο τρίποντο σουτ, αλλά η μπάλα στην κυριολεξία μπήκε και βγήκε σε νεκρό χρόνο, οδηγώντας το ματς στην παράταση. Εκεί, η ομάδα ΔΣΙ-Νομικά Επαγγέλματα είχε περισσότερες λύσεις, ήταν πιο εύστοχη και νίκησε με 79-73.

Μοιρασμένα ήταν τα δεκάλεπτα για τις ομάδες Δωδώνη και Όμιλος Νιτσιάκος με διαδοχικά σερί (16-14, 12-21, 25-15, 23-18). Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι τέλους, αλλά λίγο τα πέντε φάουλ πολλών παικτών της ομάδας του Ομίλου Νιτσιάκος και λίγο τα καθοριστικά τρίποντα από την περιφέρεια για την ομάδα της Δωδώνης, έδωσαν τελικά τη νίκη στη γιαννιώτικη γαλακτοβιομηχανία.

Η αναμέτρηση μεταξύ Τραπεζικών και Ραδιοταξί κατέληξε σε παράσταση για έναν ρόλο, καθώς οι Τραπεζικοί πίεσαν στην άμυνα από την αρχή, έδωσαν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και σε συνδυασμό με την ευστοχία τους από την περιφέρεια νίκησαν με την μεγαλύτερη διαφορά που είδαμε μέχρι τώρα στο Πρωτάθλημα (83-34).

Το ματς Μηχανικοί-Έμποροι έληξε από νωρίς μιας και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 37-13, το οποίο έδωσε τη δυνατότητα στους "πράσινους" να κάνουν οικονομία δυνάμεων για τη συνέχεια. Χαρακτηριστικό ότι σκόραραν και οι δώδεκα παίκτες τους. Οι Έμποροι κάνανε μία ήττα εντός προγράμματος και προετοιμάζονται για τους τελικούς πρόκρισης με Επαγγελματίες Υγείας και Εκπαιδευτικούς.

Στο τελευταίο ματς στο Πανεπιστήμιο, οι Πυροσβέστες ήταν πίσω στο σκορ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα απέναντι στην ομάδα ΤΕΙ-Πανεπιστήμιο, αλλά στο 4ο δεκάλεπτο κάνανε ένα επι μέρους 23-9 και κέρδισαν στο τέλος ένα ματς με διαφορά δέκα πόντων που κατά πάσα πιθανότητα τους δίνει την πρόκριση.

Δείτε παρακάτω αναλυτικά τα στατιστικά στοιχεία των ομάδων σύμφωνα με τα φύλλα αγώνων που επεξεργάστηκε το ioanninabasket.gr.